Z NBA do Evropy a zpět? Popovichovo trenérské eso svůj sen nevzdává
21. 12. 2019, 14:00 » Spekulace - Autor: David Šlachta
(zdroj: Nbasket.cz)
Nestává se často, aby se kouč z Evropy stal hlavním trenérem celku v NBA. Jediným mužem, kterému se takové příležitosti doposud dostalo, byl Igor Kokoškov v ročníku 2018/19, jenž byl ovšem po jediném ročníku u kormidla propuštěn, jelikož Phoenix zakončil sezónu s bilancí 19-63. Nyní se nicméně skloňuje jméno jiného Evropana, který by mohl zkusit prorazit, a ne jen tak ledajakého: velezkušeného Ettoreho Messiny.
Rodák ze Sicílie, který má v trenérském životopise třicetiletou praxi, má nejen vhodné předpoklady, ale také zkušenosti s prací v zámoří. Nejprve v sezóně 2011/12 působil u Lakers jako asistent Mikea Browna, poté v letech 2014–2019 pracoval jako asistent trenérské ikony Gregga Popoviche v San Antoniu. A rozhodně zaujal.
Jeho smysl pro detail a znalost hry ocenil mimo jiné právě hlavní kouč Spurs. „Pokud by v lize byli chytří lidé, byl by Ettore hlavním trenérem už dávno. Nerozumím tomu, patří mezi nejlepší, se kterými jsem kdy pracoval,“ chválil svého bývalého asistenta Popovich. Faktem je, že Messina už několikrát v minulosti s prací hlavního kouče koketoval – naposledy se v roce 2018 hovořilo o zájmu Charlotte, Milwaukee a Toronta. Když byl nedávno z New Yorku propuštěn David Fizdale, opět se mezi kandidáty objevil právě čtyřnásobný vítěz Euroligy.
Messina zkouší netradiční cestu
Problém? V NBA stále přetrvává jakási obava z angažování a předání zodpovědnosti do rukou evropského trenéra. A jistě: přestože se Messina i jako asistent naučil spoustu užitečných věcí, ve svém věku už nemá nač vyčkávat. Před startem nového ročníku tak zvolil návrat na starý kontinent, kde nyní působí v Olympii Milano.
Aby ne: v Evropě je Messina populární a velmi úspěšný. Mimo zmíněné euroligové tituly získal na různých místech celkem 11 ligových titulů a devětkrát ovládl i domácí poháry. Kromě toho získal s CSKA Moskva vzácnou "Triple Crown", což v praxi znamená, že v jednom roce ovládl Euroligu, domácí pohár i ligu. Mimochodem, když v 90. letech vedl Boloňu, spolupracoval s tehdy 24letým Manu Ginóbilim. „Během dvou let v Bologni to byl právě Ettore, který ze mě udělal hráče, který později uspěl v NBA,“ přiznala argentinská hvězda.
Nyní tak Messina přijal výzvu, jež mu po letech umožní pracovat v jiném prostředí. Pro spoustu odborníků je navíc evropský basketbal podobný vysokoškolské NCAA. Stále tak jde o kvalitní průpravu pro případné zámořské angažmá, byť by leckdo mohl namítnout, že jde o krok zpět. Nikoli, v Miláně mají ty nejvyšší ambice – jednak k sobě Messina dostal také zkušené asistenty, úpravou dále prošly vybavení mužstva i tréninkové prostory a do kádru přibyli mimo jiné Luis Scola, jenž zazářil na MS v Číně, či bývalý rozehravač UCLA Michael Roll.
Co bude dál?
A aby toho nebylo málo, změnil se také řád Euroligy, což znamená, že jednotlivé kluby nyní sehrají v rámci jediného ročníku minimálně 68 utkání, což se pomalu, ale jistě blíží napráskanému kalendáři NBA. Pokud Messina obstojí a povede si v těchto podmínkách dobře, může to možným budoucím zaměstnavatelům z NBA dost napovědět.
Co vůbec sám k případnému návratu za oceán řekl? „Možná se jednou stanu hlavním koučem v zámoří – a možná taky ne. Třeba se vrátím i jako asistent, vždyť jsem se i v této roli mnohé naučil. Nejen o hře samotné, ale i o fungování týmu, komunikaci s hráči. Jsou to cenné zkušenosti, uvidíme, co bude dál,“ uvedl zkušený ital.
Předpoklady pro průlom má: zámořská liga je ostatně změnám nakloněna více než kdy dříve. Kromě toho by svou roli mohla sehrát marketingová stránka. Kouč, jenž zažil coby asistent i All-Star game 2016, by sice nebyl průkopníkem, i tak by však jeho angažování přitáhlo pořádnou pozornost médií i veřejnosti.
Vše tak zůstává otevřené. Přidá jednou Messina k výčtu evropských titulů také zámořský triumf?